Archívum: 2021.

A lenőtt haj esete? - Jurassic World: Camp Cretaceous

A Jurassic World: Camp Cretaceous (magyarul: Jurassic World: Krétakori tábor) itthon is népszerű Netflix animációs sorozat. A klasszikus gyermekrajzfilmeken túllépve, a Jurassic Park/World hangulatát, történetét, kalandjait hozza animációs film formájában.

Népszerűsége talán nem is csak a történetnek, hanem e mellett még a tökéletes kidolgozottságának is köszönhető (techikailag és a valósággal vont párhuzamot illetően is).

Anélkül, hogy a cselekmény részleteibe belemennénk, a sorozat már a negyedik évadnál jár, a filmben elhangzottak alapján a táborozók már több, mint fél éve rekedtek a dínókkal teli szigeten. Az idő múlása nem megy nyomtalanul, ahogy az egy klasszikus rajzfilmben szokott lenni.

 

Brooklynn haja

Ez az egyik legjellegzetesebb karakteren, is meglátszódik. A rózsaszín hajú Brooklynn hajfestés hiányában észrevehetően és fokozatosan barnul: aki eddig nem csak a történetre, de a részletekre is figyelt, észrevehette, hogy évadról évadra fokozatosan kezdi kiszorítani a képkockák alapján valószínűsíthetően eredetileg barna hajszín a festett rózsaszínt.

Brooklynn haja

 

Kenji szakálla

Kicsit távolabb lépve a női karaktertől, átpillantva a másik nem oldalára, szintén az idő vasfogát hangsúlyozza, hogy a 4. évadra, borotválkozási lehetőségek híján Kenjinek a szakálla kezd megmutatkozni. Az arcszőr, a rózsaszín-barna hajjal szemben az előző évadokban nem, csak most, a 4. évadtól vehető észre a vagány és gazdag karakter arcán.

Kenji

Neked feltűntek? ;)

Kísért a múlt: 2 éve történt a Hableány-katasztrófa

2019. május 29-én, idén két éve történt a magyar hajózás utóbbi évtizedeinek legnagyobb hajókatasztrófája, melyben elsüllyedt a Hableány sétahajó, és áldozatul esett 27 ember.

Ami történt - nagyon röviden

Mivel anno is és még most is rengeteg írásos anyag lelhető fel a neten (igazából nagyon keresni sem kell), így nem írom le a történteket, csupán annyit, hogy egy májusi éjszakán Budapesten, a Dunán egy nagyobb hajó (MV Viking Sigyn) ütközött a nála kisebb, dél-koreai utasokat szállító sétahajóhoz, ami emiatt elsüllyedt. A 7 túlélőn kívül valamennyi utas és a 2 fős személyzet áldozatául esett a katasztrófának. Hosszú hetek keresőmunkája, majd összehangolt mentőakció keretében a hajó kiemelése következett, de egy áldozatot azóta is eltűntként tartanak nyilván.

A hajó most, 2 évvel a katasztrófa után

A népszerű urbex videós, Hajner Gyula kereste fel a 2 éve az újpesti kikötőben rostokló hajóroncsot és mutatta be megrázó felvételeken keresztül, milyen állapotban van a roncs ma, illetve azóta hogy kiemelték a Margit híd előtt a Dunából.

Mintha a Titanic fedélzetén járnánk: mindent elborít az iszap, törött berendezések mindenütt. Törött poharak, szerteszét heverő székek és mentőmellények, megrongálódott mosdó véste be magát a magyar katasztrófatörténelembe. A bontatlan borok és egyéb italok őrzik emlékét annak, mennyire hirtelen, váratlanul és kiszámíthatatlanul érte a baleset a hajó fedélzetén tartózkodókat.

Az áldozatokon már nem segít, de emléket állít számukra és visszarepít minket a 2 évvel ezelőtti hajókatasztrófához az alábbi film.

A videó nem tartalmaz korhatáros jeleneteket, de a nem túl távoli múlt miatt nyomasztó, felkavaró lehet egyeseknek.

A fenti videót készítő Hajner Gyula blogbejegyzése a videóval, képekkel, a történtekkel kapcsolatosan itt olvasható.

Jurassic World: Camp Cretaceous - 4. évad?

Aki esetleg nem ismerné: a Jurassic World: Camp Cretaceous (magyarul Jurassic World: Krétakori tábor) a Netflix saját gyártású animációs sorozata, ami péntek óta a 3. évadnál tart. Nem, ez nem klasszikus rajzfilm, ez nem a Gumimacik, és nem gyerekek, legalábbis elsősorban nem a gyerekek a célközönség, hanem bárki, aki Jurassic Park/World rajongó.

Jurassic World: Camp Cretaceous

Spoiler nélkül a lényeg: a Jurassic World-ök korában játszódó sztori szerint csináltak az Isla Nublar-on egy tábort, ahová nyitás előtt 6, teljesen különböző tinédzser érkezik. Kitör a balhé, mindenkit evakuálnak, a kölköket meg otthagyják. Minden erejükkel azon vannak, hogy meglépjenek a szigetről. Ez az eddigi 2 évad alatt nem sikerült, de most itt a harmadik is, péntek óta nézhető a Netflixen. A sorozatra valamikor április elején találtam rá azzal, hogy a Netflixen nosztalgiából megnéztem az első, mindent kirobbantó 1993-ban készült Jurassic Park-ot.

! Innentől viszont spoiler !

Ha innen olvasod, akkor már megnézted a 3. évadot, vagy nem érdekel igazán, csak a lényeg.

Jurassic World: Camp Cretaceous

A 3. évad utolsó epizódjánál tartunk, a skacoknak sikerült meglépniük Dr. Wu és bandája elől, végre a hajón pihennek, úton hazafelé.

Ám aki kicsit is figyelmesen nézte az utolsó képkockákat, feltűnhetett, hogy a hajón az egyik ajtó mögül dínóhangok szűrődtek ki, és nem az a fajta hang, amit egy Brachiosaurus vagy egy Sinoceratops ad ki magából. Itt valami újabb rejtély lappang, sanszos hogy nem lesz eseménytelen a hajóút.

Tehát egy negyedik évad van kibontakozóban.

Na de mikorra várható?

A Screenrant megpróbált tippelni a korábbi évadok megjelenései alapján. Mivel a harmadik évad még csak most jelent meg, a Netflixnek még nyilván nincs hivatalos álláspontja még csak a 4. évad tervéről sem (bár tegyük hozzá, az eddigiek alapján erre igencsak nagy sansz mutatkozik), így mindössze találgatni lehet.

Az első évad 2020 szeptemberén jelent meg, és már októberben bejelentették hivatalosan is a másodikat, tehát mindössze néhány héttel a premier után. A második évad január óta nézhető, és márciusig kellett várni a 3. évad hivatalos leleplezésére. Itt két hónap telt el, de már a márciusi bejelentés és a májusi premier között is csak 2 hónap a különbség. Tehát ha ezek alapján van a dologban bármilyen jósolási minta, akkor a rajongóknak csupán pár hetet kell várnia a következő bejelentésre.

Ezt már ugyan sehol nem olvastam, de ha tippelnem kellene, akkor én a nyár után, szeptemberben számítanék a 4. évadra, amit mondjuk vakáció kezdetekor, valahol június elején-közepén jelentenék be, hogy legyen ok arra, hogy a vakáció végét is várjuk valamennyire.

Jurassic World: Camp Cretaceous

Mi lehet a 4. évad sztorija?

Erre aztán végképp nincs pontos infó, hisz az évad terve se létezik még hivatalosan.

Miután a 3. évad végén a táborozók elhajóztak Isla Nublar-ról (a fedélzeten egy vélhetően veszélyes potyautassal), egyik eshetőség, hogy nem jutnak el Costa Rica-ra (az eredeti tervek szerint) - feltéve, ha nem térnek vissza a Nublar-ra. Esetleg kikötnek Isla Sorna-n (ez volt a Jurassic Park 2 és 3. filmek helyszíne), ami kb. 300 kilométerre található Costa Rica-tól, és ahol szintén megannyi dinoszaurusz található, az itt zajló cselekmények óta eltelt 15 év eseményei alapján.

Jurassic World: Camp Cretaceous

Esetleg szóba jöhet az Isla Sorna részeként, a The Lost World: Jurassic Park-ban Five Deaths (Öt halál) néven emlegetett szigetek egyike is, a pletykák és a remélt célhelyszín (Costa Rica) vonzáskörzete alapján.

Bármi is lesz, biztos hogy további izgalmakra számíthat az, aki az animációs sorozat főszereplőinek kalandjait eddig is izgatottan követte.

A képek forrása: Google.

Vakcinaüzenet David Beckham UNICEF nagykövettől

Ezúttal az angolok egykori, méltán híres ballábas válogatottjának üzenetét illesztem ide be. David Beckham, az UNICEF nagykövete mondja el álláspontját a vakcináról, illetve a COVID elleni védekezésről.

Ugyan angolul beszél magyar szinkron nélkül, de egyrészt van felirat, másrészt rendkívül érthető és egyszerű megfogalmazással beszél, aki egy kicsit is tud angolul, nehézség nélkül meg fogja érteni.

Sötét téma CSS-ben

Ma már a legtöbb eszközünk (Windows 10, Android, iOS) képes arra, hogy az éjszaka érkeztével úgynevezett dark mode-ra (sötét téma) váltson, ezt egy sor alkalmazás, köztük a böngészők is támogatják, ha a rendszerünkből is a legfrissebbet használjuk.

Talán már van két éve is, hogy a webprogramozóknak kecsegtető CSS megoldás is elérhető, persze nem mindenáron.

A reszponzív, a megjelenítőhöz igazodó, mobilokon is tökéletesen használható weboldalaknál már ismerős a media query, ezzel lehet ugyanis a képernyőhöz, vagy épp a nyomtatott papírhoz igazítani a megjelenést. Ennek segítségével lehet a sötét módot is használatba venni:

@media (prefers-color-scheme: dark)
{ // rules in here will only be applied if the user's OS is in dark mode! }

Ahogy a fenti példakód is mutatja, az így létrehozott blokkba kerülnek a sötét tartalmi elemekre vonatkozó módosítások. Tehát itt azokat a szelektorokat használhatjuk, amikre a világostól eltérő témát használni akarjuk érvényre juttatni.

Természetesen fordítva is működik, ha a sötét az alapértelmezett témánk, de világosra is válthat a webes app.

// Default body in dark
body
{
background-color: black;
color: white;
}

// Changes if the theme switched to light
@media screen and (prefers-color-scheme: light)
{
body
{
background-color: white;
color: black;
}
}

A dolog nem újkeletű, de ahogy látom, térnyerésére még mindig várni kell.

A böngészőtámogatottsághoz hozzátartozik, hogy az elterjedt Firefox, Edge, Opera, Safari, Chrome nagyágyúk legfrissebb változatai már egészen biztosan támogatják az új media query-t, de érdemes minél több böngészővel tesztelni. A régebbi verziók egészen biztosan nem tudnak mint kezdeni az új funkcióval, de a jó hír, hogy ez esetben semmi sem történik. Nem lesz használhatatlan az oldal, "csupán" semmi nem változik a sötét téma esetén.

//Statelit is marked deprecated and will be removed in the next version